Co nowego?
Lekcja poetycka „To lubię” z Janem Zdzisławem Brudnickim PDF Drukuj Email
zlp12 października odbyła się ostatnia w tym roku lekcja poetycka „To lubię” w ramach programu 46. Warszawskiej Jesieni Poezji. Przeprowadził ją Jan Zdzisław Brudnicki – eseista i krytyk literacki. Nawiązując do tematu przewodniego tegorocznej edycji „Wisła – literackie dorzecza” przedstawił uczniom fragmenty swojej zabawnej powieści o Wiśle „Jeździdło”. W utworze tym autor ukazuje Wisłę i jej brzegi widziane z pozycji rowerzysty. Wspomniał też o Wiśle jako kolebce państwa polskiego i jej roli w historii Polski. Jak stwierdził sam autor „Jeździdełkiem zajeździł Wisłę”. W trakcie spotkania Jan Zdzisław Brudnicki zaprezentował swoje inne książki – opracowania literackie, np. dzieł Żeromskiego, Białoszewskiego, jako pisarzy i poetów warszawskich. Nasz gość podkreślił, jak ważny jest język utworów. Stwierdził, że pisarze powinni doskonalić i uwspółcześniać swój język. Zapoznał się też z książką stworzoną przez naszych uczniów „SMOKOLANDIA”, pochwalił jej treść i zachęcił młodych twórców do dalszego rozwijania swoich talentów literackich i plastycznych. Otrzymaliśmy też zbiorek jego wierszy „Refreny”.

„Kochamy zwierzaki! – na wolności czy w niewoli” – wizyta w bibliotece osiedlowej PDF Drukuj Email
W dniach 9 i 16 października uczniowie klas 2a i 2b odwiedzili Bibliotekę Publiczną Nr 49 przy ul. Reymonta 6. Zajęcia, w których uczestniczyli, odbyły się w ramach projektu czytelniczego „Zwierzęta kochamy i dużo o nich czytamy”. Tematem było „Kochamy zwierzaki! – na wolności czy w niewoli. Poznajemy literaturę o zwierzętach”. Dzieci rozmawiały o zwierzątkach, jakie mają w domu i tych dzikich, o ich zwyczajach i jak się nimi opiekować. Młodzi czytelnicy wysłuchali opowieści pt. „Kotka Milusia”. Bibliotekarka zaprezentowała im też bogatą ofertę książek o zwierzętach, którą posiadają. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały zakładki do książek w kształcie zwierząt.

Lekcja poetycka „To lubię” z Lidią Kosk PDF Drukuj Email
zlpW środę 11 października 20217 roku odbyła się kolejna lekcja poetycka „To lubię” w ramach programu 46. Warszawskiej Jesieni Poezji. Tym razem gościliśmy panią Lidię Kosk – poetkę, pisarkę, podróżniczkę i fotograf. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 7c, którzy poznali, jak wygląda praca poety. Z wielką uwagą wysłuchali też kilku wierszy przeczytanych przez autorkę i zapoznali się z jej tomikami poezji m.in. pod tytułem „Słodka woda, słona woda”. Książką została zilustrowana kolorowymi fotografiami przyrody wykonanymi przez samą autorkę. Dowiedzieli się też, że wiele jej utworów było tłumaczonych na inne języki np. japoński czy angielski. W trakcie tego spotkania uczniowie mieli okazję poznać nietuzinkową postać poetki, mającą wiele pasji i talentów. Mamy nadzieję, że ktoś zachęcony przez naszego gościa, spróbuje swoich sił w tworzeniu własnej poezji. Poetka wspomniała o tym, że ją do pisania zachęciła czytana poezja Adama Mickiewicza. Na koniec spotkania pani Lidia Kosk podarowała bibliotece tomik „niedosyt” z dedykacją dla czytelników.

Lekcja poetycka „To lubię” z Ewą Zelenay PDF Drukuj Email
zlp9 października kolejny raz odwiedziła naszą bibliotekę poetka Ewa Zelenay. Nasz mile widziany gość przeprowadził lekcję poetycką „To lubię” w ramach programu 46. Warszawskiej Jesieni Poezji. Zajęcia te mogły odbyć się dzięki współpracy z Oddziałem Warszawskim Związku Literatów Polskich. Poetka spotkała się z uczniami z klasy 7d. W trakcie spotkania ustaliła z uczniami, co to takiego poezja, czym jest rytm, a czym rym. Opowiedziała też, jak została poetką, zaprezentowała tomiki swoich wierszy. Zachęcała młodych słuchaczy nie tylko do czytania poezji ale i pisania wierszy, twierdząc, że każdy jest poetą. Ukazała na przykładzie własnych wierszy, że pisać można o wszystkim np. o igle, rzepie czy hipopotamie. Poinformowała uczniów, że poeta tłumaczy otaczający go świat na swój język i nie należy naśladować innych. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wierszy poetki. Otrzymaliśmy od niej zbiór wierszy p.t. „Alla prima”. Mamy nadzieję, że lekcja ta zachęci do czytania i pisania poezji przez młode pokolenie.

„Warszawa ma ZOO a my mamy ZWIERZĄTKOWO” – wizyta uczniów w bibliotece szkolnej PDF Drukuj Email
W październiku uczniowie klas drugich odwiedzili bibliotekę szkolną w ramach projektu czytelniczego „Zwierzęta kochamy i dużo o nich czytamy”. Uczestnicząc w zajęciach pod tytułem „Warszawa ma ZOO a my mamy ZWIERZĄTKOWO”, dzieci dowiedziały się nie tylko, jakie książki o zwierzętach są w szkolnej bibliotece, ale również, gdzie ich szukać. Poznały pojęcia: literatura piękna, książki popularnonaukowe, literatura przyrodnicza.
Spacerując „z przewodnikiem” po bibliotece poznały wszystkie miejsca, w których znajdują się książki o zwierzątkach. Na zakończenie zajęć każdy młody czytelnik mógł obejrzeć i poczytać wybraną przez siebie pozycję. Mamy nadzieję, że zachęceni różnorodnością księgozbioru, m.in. książek o zwierzętach, częściej będą sięgać po literaturę.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>