„Po pierwsze nie szkodzić”. „Niech pożywienie będzie lekarstwem”. Hipokrates (460-370 p.n.e.) PDF Drukuj Email
W dniach 13 – 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Zdrowego Żywienia. W tym czasie cała szkoła brała czynny udział w akcji. Na godzinach wychowawczych wszystkie klasy wspólnie ze swoim wychowawcą przygotowywały zdrowe śniadanie, które później wspólnie zjedli. W ramach lekcji biologii każda klasa VII przygotowywała zdrowe owocowe koktajle. Każdy uczeń mógł spróbować zaproponowanej przez klasę kombinacji. W ramach tej lekcji każdy z uczniów klas VII przygotował plansze z wylosowanym przez siebie zdrowym produktem i opisał, dlaczego warto go jeść – galerię eksponującą te prace można podziwiać na drugim piętrze korytarza szkolnego, dzięki czemu wszystkie dzieci mogą podnieść poziom swojej wiedzy na temat właściwości tych produktów oraz ich wpływu na życie i zdrowie człowieka.
Tydzień Zdrowego Żywienia w naszej szkole był również tygodniem w pięciu kolorach, każdy z uczniów mógł danego dnia przebrać się za warzywo lub owoc, którego kolor reprezentował dany dzień tygodnia i tym samym wziąć udział w akcji „przebranie – niepytanie!” To był naprawdę kolorowy tydzień! Podczas Tygodnia Zdrowego Żywienia nie zabrakło również szkolnych konkursów:
  • konkurs zdrowie na talerzu, którego celem było wykonanie makiety / plakatu 3D / modelu talerza, który zachęci młodzież do dbałości o to, jaka jest jego zawartość oraz zwróci uwagę na produkty wartościowe i zachęci dzieci i młodzież do takich posiłków;
  • przepis na najpyszniejsze drugie śniadanie, które można zabrać ze sobą do szkoły, którego celem było zainspirowanie i zachęcenie dzieci i młodzieży, aby przynosiły ze sobą do szkoły zdrowe przekąski;
  • rymowane hasło promujące zdrowy tryb życia –konkurs międzyklasowy, którego celem było wykonanie plakatu zawierającego hasło nawiązujące do klasy, która je wykonała a jednocześnie promujące zdrowy tryb życia. Plakaty zostały wywieszone na drzwiach każdej z klas i podziwiać je można jeszcze przez najbliższy czas.
  • międzyklasowy konkurs w formie quizu dla uczniów klas VII - „mistrz zdrowego żywienia” którego zwyciężczynią została Zosia Stefaniak z klasy VII C, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: Ola Zając z klasy VII E oraz Magda Żuromska z klasy VII D. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Wszystkie prace konkursowe podziwiać można na szkolnym korytarzu, a niecierpliwych, którzy wzięli udział w konkursach informujemy, że ich rozstrzygnięcie już wkrótce!

Finałem Tygodnia Zdrowego Żywienia był piątkowy poczęstunek pod hasłem „Przekąski kolorowe smaczne i zdrowe!” Tego dnia każda klasa na jednej z lekcji przygotowywała swoje stanowisko ze zdrowymi przekąskami. Każdy mógł wtedy skosztować: przepysznych świeżo wyciskanych soków, sałatek owocowych, zdrowych kanapeczek, zielonych babeczek, owocowych szaszłyków, bananowego chleba, sałatkowych łódeczek, suszonych jabłek, bakaliowych batoników i wielu innych przepysznych zdrowych przekąsek!
Ogromnie dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za czynny udział w akcji. Wierzymy, że promowanie zdrowego żywienia nie tylko pozytywnie zaskoczy Wasze kubki smakowe, ale doda energii i pozytywnie wpłynie na Wasze zdrowie!