Historia Szkoły Podstawowej Nr 289 PDF Drukuj Email

Lata 1972 - 1978

"Każdy dzień jest podróżą przez historię"
Jim Morrison

Dzieje naszej szkoły sięgają roku 1972, kiedy na rozległych terenach osiedla Piaski, przy ul. Władysława Broniewskiego oddano do użytku nowy budynek szkolny. Tego roku rok szkolny oficjalnie otwiera dyrektor szkoły pani Hanna Dragun. Uroczysta wstęga zostaje przecięta na boisku szkolnym, gdyż jeszcze nie wszystkie sale lekcyjne były gotowe do zajęć.

Dyrektorem szkoły zostaje pani Emilia Kobus, która zasłynęła z doskonalej organizacji pracy. We wszystkich działaniach wspomaga ją wicedyrektor pani Barbara Wichracka.

W roku szkolnym 1978/1979 dyrektorem szkoły zostaje pani Barbara Szczepanik, zastępcą p. Elżbieta Sękowska

Od roku szkolnego 1979/1980 w tradycję szkoły wpisuje się uroczyste ślubowanie klas I. Najmłodsi uczniowie zostają oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 289.

Dzień Nauczyciela jest szczególnym dniem w życiu szkoły, nie tylko płyną życzenia, ale całą uroczystość uświetniają występy artystyczne uczniów.

Lata 1981 - 2003

Rok 1981 dyrektorem szkoły zostaje pani Jadwiga Godlewska a jej zastępcą pani Irena Piotrowska. Ten rok szkolny jest szczególny, liczba uczniów powiększa się do 1360, placówka liczy 40 oddziałów. Zajęcia odbywają się na 3 zmiany i czas pracy szkoły wydłuża się do 18 godziny.

Rok szkolny 1982/183 jest wyjątkowy dla nas, obchodzimy rok jubileuszowy. Prezentujemy wystawę dorobku szkoły z okazji X-lecia istnienia na Żoliborzu.

Rok szkolny 1985/86 - w szkole zostaje wprowadzony system wychowawczy dr Piotra Nomańczuka zwany ,,Szkolą współpracy”. W prasie: ,,Glos Nauczycielski” i ,,Kobieta i Życie” pojawiają się pierwsze przychylne oceny pracy szkoły.

1987/88 - nasza szkoła zostaje uhonorowana odznaczeniem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty. Polska Kronika Filmowa przygotowała reportaż o naszej szkole. W roku szkolnym 1989/90 gościliśmy Konsula Generalnego i żony ówczesnych ministrów Stanów Zjednoczonych.

Uczniowie w roku szkolnym 1994/95 rozpoczynają aktywną pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu, ich działalność zostaje wyróżniona w konkursie ,,Trochę dla Innych”. To czas, w którym zainaugurował swoją działalność szkolny klub ,,Wszędobylscy”.

W roku szkolnym 1998/99 obchodzimy jubileusz XXV- lecia. Następuje zmiana patrona szkoły- zostaje nim Henryk Sienkiewicz. Powstaje nowe logo oraz hymn. Autorem tekstu hymnu szkoły jest Ireneusz Kocylak a kompozytorem muzyki – Elżbieta Moczulska.

W ramach obchodów XXV- lecia szkoły wizytę składają nam aktorzy: odtwórca roli Zagłoby w filmie Andrzeja Wajdy, Krzysztof Kowalewski oraz odtwórca roli Stasia z filmu ,,W pustyni i w puszczy", Tomasz Mędrzak.

Rok szkolny 1999/2000 do szkół wchodzi reforma. Nasza placówka zostaje szkolą podstawową zgodnie z założeniami reformy oświatowej. Od tego roku nie ma w szkole już klas VII, pozostały tylko klasy VIII. Po raz pierwszy organizujemy Zwiad Terenowy pod hasłem ,,Poznajemy historię i tradycję Bielan”

W nasze życie szkolne wprowadzamy novum, rok szkolny 2000/01 wpisuje do swej historii nową tradycję - Dzień Otwartych Drzwi - promocja placówki w dzielnicy. Na tę szczególną chwilę przygotowaliśmy Dzień Unii Europejskiej. Każda z klas przedstawiła wybrany kraj.

2002/2003 16 maja świętujemy 30-lecie naszej szkoły.

Rok 2003 do dnia dzisiejszego ...

1 września 2003 roku dyrektorem szkoły zostaje pani Małgorzata Staniszewska. W działaniach nad organizacją pracy szkoły wspiera ją wicedyrektor pani Anna Malinowska.

W październiku 2003 roku otrzymujemy certyfikat i dyplom ,,Szkoła z klasą”

Dzień promocji szkoły - to szczególne wydarzenia, na które zapraszamy absolwentów jak i przyszłych uczniów klas pierwszych.

Aktywnie włączyliśmy się w akcję społeczną "Lżejszy tornister"

Nasz kolejny, niezwykle interesujący gość, aktorka Krystyna Sienkiewicz.

Rok szkolny 2004/2005 przynosi nam niezwykłe wyróżnienie - zdobycie dwóch sprawności w ramach programu ,,Szkoła z klasą” - CZYTAM, MYŚLĘ, DZIAŁAM: COGITO - Nasza Szkoła uczy myśleć i AGO - Nasza Szkoła uczy działać.

Zorganizowaliśmy I edycję konkursu czytelniczego ,,Henryczek” dla uczniów klas I-III szkół bielańskich.

2005/2006 - przystępujemy do trzyletniego międzynarodowego projektu ,,Życie w Europie - Jak widzą je nasze dzieci” w ramach programu Comenius - Sokrates („Uczenie się przez cale życie”).

Świetlica zorganizowała Dzielnicowy Konkurs Czytelniczy ,,Świetliczek” dla bielańskich szkól podstawowych i przedszkoli.

Włączamy się aktywnie w projekt ,,Wielkie Biblioteczne Warszawskie Czytanie”

2006/2007- przystąpiliśmy do kolejnego etapu programu ,,Szkoła z klasą” - ,,Uczeń z klasą” w ramach którego nasi uczniowie organizują różnorodne akcje i prowadzą blogi.

2007/2008 - uroczyste otwarcie boiska szkolnego.

Dziecięcy chór polonijny z Ukrainy z gościnnym występem w naszej szkole.

2008/2009 - sześciolatki w klasie ,,0” Aktywnie realizujemy projekty edukacyjne rozwijające zainteresowania naszych uczniów: ,,Poczytaj mi przyjacielu”- starsi uczniowie czytają bajki młodszym uczniom z klas pierwszych.

,,Na ratunek dzieciom z Kongo”- w ramach współpracy z UNICEF Polska pomagamy dzieciom z biednych krajów afrykańskich.

"Szkoła myślenia”- uczymy, poznajemy świat przez zabawę.

,,Bliżej prawdy o Henryku Sienkiewiczu i jego książkowych bohaterach”- autorski projekt współfinansowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

W naszej szkole odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora Biura Edukacji pani Jolanty Lipszyc na temat ,,Sześciolatki w szkole”.

2009/2010 - funkcję wicedyrektora obejmuje pani Violetta Bukowska.

Sześciolatki stają się uczniami klas pierwszych.